Congratulations to All-Sachem student-athletes for receiving postseason honors in their respective spring sport.
These student-athletes are recognized for their accomplishments and exceptional performances.
These
recognitions are awarded by the New York State Public High School
Athletic Association, Section XI, Suffolk County Coaches Associations,
and other sports-related foundations.
Sachem East Postseason Award Winners
Baseball: Scholar Athlete Team
Kevin Carricato: All-League
Roman Dorosh: All-League, All-County
Andrew Oakland: All-Academic
Rafe Schlesinger: All-League
Don Willie: All-League, All-County
Boys Lacrosse: Scholar Athlete Team
Mike DeMola: All-Division
Mike Efron: All-Division
A.J. Kiernan: All-County
Timmy Livingston: All-County
Gino Luchetti: All-County
Luke Mangan: All-Division
Jack Murphy: All-Division
Rafael Rodriguez: All-Division
Girls Lacrosse: Scholar Athlete Team
Emily Allingham: All-Division, All-Tournament
Marissa Cuevas: All-County
Kaylee La Monica: All-Division
Kristen Shanahan: All-County, 3rd Team All-American
Rachel Weber: All-Division
Morgan Zimmerman: All-County Honorable Mention
Softball: Scholar Athlete Team
League Champions
Jessica Berger: All-Division
Lauren Lucas: All-League, League 1 Field Player of the Year, All-County
Mikayla Manalo: All-Division
Hailey Puglia: All-County, Exceptional Senior Game Offensive Player of the Game
Gabrielle Visconti: All-Tournament Team Large School
Boys Track: Scholar Athlete Team
Christian Berberich: All-League, All-Division
Ryan Famiglietti: All-League
Vito Giambanco: All-League
Mark Kmiotek: All-League
Dan Leonard: All-League, All-Division
Michael Mullen: All-League
Matthew Pietzak: All-League
Adriel Robinson: All-League, All-Division
Girls Track: Scholar Athlete Team/League Champions
Jasmine Ahmed: All-Academic, All-League, All-Division, All-County
Marcela Araujo: All-League
Angelina Colon: All-League, All-Division
Arya Deshpande: All-League
Lindsay Dodenhoff: All-League, All-Division, All-County
Amanda Harnos: All-League
Farah Kuchicki: All-League, All-Division
Kayla Manel: All-League
Chiara Marziali: All-League
Sabrinna Mena: All-League
Julianna Mercado: All-Academic, All-League
Arianna Moore: All-League, All-Division
Anna Murphy: All-League, All-Division
Victoria Scheller: All-League
Marissa Scimeca: All-League
Marissa Sciotto: All-League, All-Division
Lauren Trejo: All-League, All-Division, All-County, All-State
Alexis Violi: All-League, All-Division
Sachem North Postseason Award Winners
Baseball
Fred Forgione: All-League
Steven Kienzle: All-League
Frank Letterese: All-Academic
Jake Pierre: All-League, All-County
Boys Lacrosse Scholar Athlete Team
Matthew Griffin: All-Division
Ryan Kinsley: All-Division, All-County
Anthony Mancino: All-Division, All-County
Christian Quadrino: All-Division, All-County
Frank Quadrino: All-Division
Girls Lacrosse: Scholar Athlete Team
Corinne Amato: All-Division
Erin Avanzato: All-County Honorable Mention
Megan Biase: All-County
Cassidy Griffin: All-Division
Alyssa Licata: Overall Division 1 Unsung Hero
Gianna Mott: All-Division
Carolyn O’Brien: All-County, All-American Honorable Mention
Softball: Scholar Athlete Team
Kyra Bello: All-Division
Samantha Butler: League 1 Pitcher of the Year, All-County
Keira Mahoney: All-County
Jacklynn Sidito: All-League
Boys Track: Scholar Athlete Team
Nick Ambrosino: All-League
Joe DiChiara: All-League, All-Division
Mike Fasano: All-League
Elijah Menella-Singleton: All-League
Jaden Manella-Singleton: All-League, All-Division
Vidit Parikh: All-League
Vin Tripi: All-League
Chris Ventre: All-League
Pat Wisti: All-League
Girls Track: Scholar Athlete Team
Analiese Fabrizi: All-League, All-Division, All-American
Amber Farruggio: All-League, All-Division, Academic All-County
Kayla Garcia: All-League
Gia Giudice: All-League, All-Division
Catherine Houston: Academic All-County, All-Division
Jayda Jones: All-League
Jamie Loyst: All-League, All-Division
Jordyn Mcdonnell: All-League, All-Division, All-County
Bella Molinari: All-League, All-Division
Jess Nischo: All-League, All-Division, Academic All-County, All-County
Lexi Panagatos: All-League
Molly Ramirez: All-League, All-Division
Emma Rowan: All-League
Sachem Combined Team Postseason Award Winners
Girls Golf: Scholar Athlete Team
Boys Tennis: Scholar Athlete Team/All-Academic Team
Griffin Bello: All-Division
Jeremy Borsuk: All-League
Phillip Filipkowski: All-League
Tanay Karnik: All-League
Sam Middleton: All-County
Arif Rashid: All-League
Tommy Syron: All-Division
Joseph Traina: Sportsmanship Award