Sachem Spring Student-Athletes Garner Top Honors

Sachem Spring Student-Athletes Garner Top Honors photo

Congratulations to All-Sachem student-athletes for receiving postseason honors in their respective spring sport. 

These student-athletes are recognized for their accomplishments and exceptional performances. 

These recognitions are awarded by the New York State Public High School Athletic Association, Section XI, Suffolk County Coaches Associations, and other sports-related foundations.

 

Sachem East Postseason Award Winners

Baseball: Scholar Athlete Team

Kevin Carricato: All-League

Roman Dorosh: All-League, All-County

Andrew Oakland: All-Academic

Rafe Schlesinger: All-League

Don Willie: All-League, All-County

 

Boys Lacrosse: Scholar Athlete Team

Mike DeMola: All-Division

Mike Efron: All-Division

A.J. Kiernan: All-County

Timmy Livingston: All-County

Gino Luchetti: All-County

Luke Mangan: All-Division

Jack Murphy: All-Division

Rafael Rodriguez: All-Division

 

Girls Lacrosse: Scholar Athlete Team

Emily Allingham: All-Division, All-Tournament

Marissa Cuevas: All-County

Kaylee La Monica: All-Division

Kristen Shanahan: All-County, 3rd Team All-American

Rachel Weber: All-Division

Morgan Zimmerman: All-County Honorable Mention

 

Softball: Scholar Athlete Team

League Champions

Jessica Berger: All-Division

Lauren Lucas: All-League, League 1 Field Player of the Year, All-County

Mikayla Manalo: All-Division

Hailey Puglia: All-County, Exceptional Senior Game Offensive Player of the Game

Gabrielle Visconti: All-Tournament Team Large School

 

Boys Track: Scholar Athlete Team

Christian Berberich: All-League, All-Division

Ryan Famiglietti: All-League

Vito Giambanco: All-League

Mark Kmiotek: All-League

Dan Leonard: All-League, All-Division

Michael Mullen: All-League

Matthew Pietzak: All-League

Adriel Robinson: All-League, All-Division

 

Girls Track: Scholar Athlete Team/League Champions

Jasmine Ahmed: All-Academic, All-League, All-Division, All-County

Marcela Araujo: All-League

Angelina Colon: All-League, All-Division

Arya Deshpande: All-League

Lindsay Dodenhoff: All-League, All-Division, All-County

Amanda Harnos: All-League

Farah Kuchicki: All-League, All-Division

Kayla Manel: All-League

Chiara Marziali: All-League

Sabrinna Mena: All-League

Julianna Mercado: All-Academic, All-League

Arianna Moore: All-League, All-Division

Anna Murphy: All-League, All-Division

Victoria Scheller: All-League

Marissa Scimeca: All-League

Marissa Sciotto: All-League, All-Division

Lauren Trejo: All-League, All-Division, All-County, All-State

Alexis Violi: All-League, All-Division

 

Sachem North Postseason Award Winners

Baseball

Fred Forgione: All-League

Steven Kienzle: All-League

Frank Letterese: All-Academic

Jake Pierre: All-League, All-County

 

Boys Lacrosse Scholar Athlete Team

Matthew Griffin: All-Division

Ryan Kinsley: All-Division, All-County

Anthony Mancino: All-Division, All-County

Christian Quadrino: All-Division, All-County

Frank Quadrino: All-Division

 

Girls Lacrosse: Scholar Athlete Team

Corinne Amato: All-Division

Erin Avanzato: All-County Honorable Mention

Megan Biase: All-County

Cassidy Griffin: All-Division

Alyssa Licata: Overall Division 1 Unsung Hero

Gianna Mott: All-Division

Carolyn O’Brien: All-County, All-American Honorable Mention

 

Softball: Scholar Athlete Team

Kyra Bello: All-Division

Samantha Butler: League 1 Pitcher of the Year, All-County

Keira Mahoney: All-County

Jacklynn Sidito: All-League

 

Boys Track: Scholar Athlete Team

Nick Ambrosino: All-League

Joe DiChiara: All-League, All-Division

Mike Fasano: All-League

Elijah Menella-Singleton: All-League

Jaden Manella-Singleton: All-League, All-Division

Vidit Parikh: All-League

Vin Tripi: All-League

Chris Ventre: All-League

Pat Wisti: All-League

 

Girls Track: Scholar Athlete Team

Analiese Fabrizi: All-League, All-Division, All-American

Amber Farruggio: All-League, All-Division, Academic All-County

Kayla Garcia: All-League 

Gia Giudice: All-League, All-Division

Catherine Houston: Academic All-County, All-Division

Jayda Jones: All-League

Jamie Loyst: All-League, All-Division

Jordyn Mcdonnell: All-League, All-Division, All-County

Bella Molinari: All-League, All-Division

Jess Nischo: All-League, All-Division, Academic All-County, All-County

Lexi Panagatos: All-League

Molly Ramirez: All-League, All-Division

Emma Rowan: All-League

 

Sachem Combined Team Postseason Award Winners

Girls Golf: Scholar Athlete Team

 

Boys Tennis: Scholar Athlete Team/All-Academic Team

Griffin Bello: All-Division

Jeremy Borsuk: All-League

Phillip Filipkowski: All-League

Tanay Karnik: All-League

Sam Middleton: All-County

Arif Rashid: All-League

Tommy Syron: All-Division

Joseph Traina: Sportsmanship Award