Sachem Fall Student-Athletes Honored With Postseason Recognition

3 photos
Congratulations to the Sachem student-athletes listed below for receiving postseason honors in their respective fall sports.

These student-athletes are recognized for their accomplishments and exceptional performances as awarded by the New York State Public High School Athletic Association, Section XI, Suffolk County coaches associations, Newsday and other sports-related foundations.

Sachem East Fall Postseason Award Winners

Boys Varsity Cross-Country: Scholar-Athlete Team
Christian Berberich: All-League, All-Division, All-County
Joe Berberich: All-Division, All-County
Ryan Famiglietti: All-Division, All-County

Girls Varsity Cross-Country: Scholar-Athlete Team
Division Champions
County Champions
Lindsey Dodenhoff: All-League, All-Division, All-County, Honorable Mention All-State
Chiara Marziali: All-Academic, All-League, All-Division, All-County
Sabrinna Mena: All-League, All-Division, All-County
Melissa Merone: All-League, All-Division, All-County, All-Long Island, Fifth Team All-State
Anna Murphy: All-League, Honorable Mention
Alexis Violi: All-League

Varsity Field Hockey: Scholar-Athlete Team
Division Champions
County Champions
Long Island Champions
Bridget Abraldes: All-Academic, All-Division
Katie Allen: All-Academic, County All-Tournament, All-Long Island, All-State 
Emily Allingham: All-Academic, All-County Honorable Mention, State Sportsmanship
Marissa Cuevas: All-State, County All-Tournament
Lindsey Gelderman: All-Academic, All-Division
Brooke Hughes: All-Academic
Lauren Lucas: All-County Honorable Mention, All-Long Island
Kaylee Maier: All-Academic, All-County
Fran Manzella: County All-Tournament
Ashley Massaro: All-Academic, Unsung Hero 
Nicole Mostupanick: All-Academic, County All-Tournament
Kate Piazza: All-Academic
Danielle Pompa: All-Academic
Erin Schaefer: All-Academic
Kristen Shanahan: All-Academic, County All-Tournament, All-Long Island, All-State 
Joelle Vetter: All-Academic
Olivia Vetter: All-Academic    
Gabrielle Wells: All-Academic
Morgan Zimmerman: All-County

Varsity Football:
Jason Bruno: All-Division
Kyle Ellis: All-Division Second Team
Vito Giambanco: All-Division
AJ Kiernan: All-Division, All-County
Mark Kmiotek: All-Division
Ryan Micheli: All-Division Second Team
Ryan Paolella: All-Division, All County
Adriel Robinson: All-Division Second Team

Boys Varsity Soccer: Scholar-Athlete Team
Nick Addamo: All-League
Stephen Hollis: All-Conference
Nick Sanacore: All-Conference, Academic All-County

Girls Varsity Soccer: Scholar-Athlete Team
Division Champions
Lauren Blando: All-Division
Abby Carroll: All County
Billiegean Hennessey: All-Division
Brooke Papele: All-Division
Skylar Papele: All-County, All-State
Gabby Richetti: All-County

Boys Varsity Volleyball: Scholar-Athlete Team
Richard Baumann: All-Division Honorable Mention
Andrew Oakland: All-Academic, All-Division Honorable Mention
Quincy Rooi: All-Division Honorable Mention
Liam Sheehy: All-County
Selim Soysal: All-Division
Patrick Stevenson: All-County

Girls Varsity Volleyball: Scholar-Athlete Team
Casey Biggers: All-Classification
Molly Jandris: All-County Tournament, Suffolk Elite 8, All-Long Island, Third Team All-State
Angelina Scichilone: All-League
Meghan Smith: All-League
Samantha Szalkowski: All-Classification, All-County Tournament 

Girls Varsity Swimming: Scholar-Athlete Team
Sarah Chapnick: All-League
Emma Krolikiewicz: All-League
Paige Levine: All-League
Alyssa Mei: All-League
Valerie Mei: All-League
Alejhandra Przybylo: All-League
Gabriela Pucilowski: All-League
Kyra Russ: All-League

Sachem North Fall Postseason Award Winners


Boys Varsity Cross-Country:

Scholar-Athlete Team
League Champions
Matt Aliano: All-League, All-County
Nick Ambrosino: All-Academic, All-League, All-County
Tim Colgan: All-League, All-County
Matt Kruse: All-League, All-County
Vidit Parikh: All-League, All-County
Vinny Tripi: All-League, All-County

Girls Varsity Cross-Country: Scholar-Athlete Team
Jordyn McDonnell: All-League, All-Division, All-County, All-Long Island, All-State
Molly Ramirez: All-League, All-Division, All-County
Ashley Graetzer: All-League Honorable Mention
Deirdre McBreen: All-League Honorable Mention 

Varsity Field Hockey: Scholar-Athlete Team
Megan Biase: All-Division Goalie
Paeton Hartmann: All-State
Erika Sneider: All-Division
Jessica Sommers: All-Tournament
Kasey Volz: All-Tournament
Marina Zumbrunn: All-Division

Varsity Football: Scholar-Athlete Team
Nick Canales: All-Division Second Team
Nick Cruz: All-Division Second Team
Nick Davide: All-Division First Team
Nick Gambino: All-Division First Team, “Golden 11” Scholar Athlete 
Ryan Kinsley: All-County, All-Division First Team
Mike Scicolone: All-Division Second Team

Boys Varsity Soccer: Scholar-Athlete Team
Dom Altrui: All-Academic
Gabriel Cruz: All-League
Frank Letterese: All-League
Paolo Mejia: All-League
Liam Park: All-Conference
Steven Rojas: All-Conference, All-County, All-State, All-Region 

Girls Varsity Soccer: Scholar-Athlete Team
Corinne Amato: All-Division, All-Academic, All-County
Erin Avanzato: All-Division
Kaila Hinchman: All-Division
Lauren Makely: All-County

Boys Varsity Volleyball: Scholar-Athlete Team
Division 1 Champions
Suffolk County Champions
Long Island Champions
New York State Finalist
John Curaro: All-Division, Libero of the Year
Jack Driscoll: All-County, All-Long Island, Suffolk County and Long Island Player of the Year, All-State
A.J. Fitzgerald: All-County, All-Long Island, All-State
C.J. Johnson: All-County, Tournament MVP 
Chris Lehnert: All-Division, Rookie of the Year
Mark Williams: All-County
Tyler Ziems: All-County

Girls Varsity Volleyball: Scholar-Athlete Team
Lexi Cavalieri: All-Conference
Lauren Hadzigeorgiou: All-League
Lauren Harmer: All-County Tournament Team
Keira Mahoney: All-County Tournament Team
Veronica Meissner: All-League
Carsyn Rachuta: All-County Academic, All-League, League II Defensive Player of the Year

Girls Varsity Swimming: Scholar-Athlete Team
Alyssa Golden: All-League
Katherine Howard: All-League
Terressa La Francesca: All-League
Alexandra Martinez: All-League
Morgan Rietmann: All-League
Samantha Watson: All-League
Hailey Wetherbee: All-League

Sachem Combined Team Postseason Award Winners

Boys Varsity Golf: Scholar-Athlete Team
David Agresti: All-League
Danny Shay: All-League

Girls Gymnastics: Scholar-Athlete Team
Sarah Bompane: All-League
Rayna Ilario: All-League
Toni Manente: All-League
Summer Matlat: All-County
Isabella Matz: All-League
Grace McGowan: All-League
Lillian Noriega: All-League
Ariana Tehranchipour: All-League
Samantha Woodburn: All-County
Anna Wright: All-League

Girls Varsity Tennis: Scholar-Athlete Team
Kyra Bello: All-County
Mili Das: All-County
Miha Gainacopoulos: Team Sportsmanship
Nikita Karnik: All-League
Jackie Lindsey: All-County
Jordyn Ribaudo: All-League
Julie Rowan: All-League
Kristen Vito: All-League