Sachem Student-Athletes Honored With Fall Recognition

athletes image

Congratulations to our Sachem student-athletes listed below for receiving postseason honors in their respective fall sport. These student-athletes are recognized for their accomplishments and exceptional performances.  

These recognitions are awarded by the New York State Public High School Athletic Association, Section XI, Suffolk County coaches associations, Newsday and other sports-related foundations.

Sachem East Fall Postseason Award Winners

Boys Varsity Cross-Country

Scholar-Athlete Team
Justin Allore: All-League, All-Division, All-County
Christian Berberich: All-League, All-County
Joe Berberich: All-League, All-County
Kevin Engel: All-County
Ryan Famiglietti: All-League, All-County

Girls Varsity Cross-Country
Scholar-Athlete Team
League 1 Champions
Division 1 Champions
County Champions
Bridget Abraldes: All-League
Shayna Arrigo: All-League, All-Division, All-County
Margaret Atwood: All-Academic
Lindsey Dodenhoff: All-League, All-Division, All-County
Kaitlyn Famiglietti: All-Academic, All-League, All-Division, All-County
Melissa Merone: All-League, All-Division, All-County
Rachel Ruggiero: All-Academic, All-League, All-Division, All-County

Varsity Field Hockey
Scholar-Athlete Team
Katie Allen: All-County
Emily Allingham: All-Tournament
Marissa Cuevas: All-County
Katie D’Amico: All-County
Kyra D’Amico: All-Tournament
Lauren Lucas: All-Tournament
Kaylee Maier: All-County
Kayla Miranda: All-Academic
Michelle Parker: All-County
Kate Piazza: Unsung Hero Award
Emily Rodriguez: All-County
Kristen Shanahan: All-State, First Team All-Long Island
Morgan Zimmerman: All-Tournament

Varsity Football
Tyler Butkevich: All-Division
Thomas Cappello: Individual Scholar-Athlete
Dan Carroll: All-Division, All-County, Individual Scholar-Athlete, First Team All-Long Island
Anthony Ciraolo: Individual Scholar-Athlete
Ryan Coope: Individual Scholar-Athlete
Anthony D’Amico: Individual Scholar-Athlete
Justin Dobies: Individual Scholar-Athlete
Kyle Farrell: All-Division, Individual Scholar-Athlete
Andrew Kiernan: Individual Scholar-Athlete
Marcus Lopez: Individual Scholar-Athlete
Cameron Lynch: Individual Scholar-Athlete
Thomas Marks: Individual Scholar-Athlete
Nicholas Marracello: Individual Scholar-Athlete
Ryan Micheli: Individual Scholar-Athlete
Chris Park: All-Division
Daniel Pearo: Individual Scholar-Athlete
Jon Shaw: All-Division, All-County

Boys Varsity Soccer
Scholar-Athlete Team
William Ade: All-League
Lucas Beer: All-League
Sunny Gu: All-Conference
James Perrone: All-Conference, All-County

Girls Varsity Soccer
Scholar-Athlete Team
Morgan Debenedictis: All-County
Jules Matyas: All-League
Brooke Papele: All-County
Skylar Papele: All-County

Boys Varsity Volleyball
Scholar-Athlete Team
Richard Baumann: All-Division Honorable Mention
Robert Chalk: All-Academic, All-Division
Andrew Oakland: All-Academic
Devin Perez: All-Division Honorable Mention, All-Tournament
Gavin Qiuery: All-County
Liam Sheehy: All-Division, All-Tournament
Deniz Soysal: All-Academic, All-County
Dylan Stalzer: All-Division Honorable Mention

Girls Varsity Volleyball
Scholar-Athlete Team
Casey Biggers: All-League
Cierra Dolan: All-Classification, All-County Tournament
Molly Jandris: All-County, All-County Tournament, Second Team All-Long Island
Sarah Mangan: All-County, All-County Academic, All-County Tournament, League 1 Player of the Year
Shannon O’Keefe: All-League
Samantha Szatkowski: All-League

Girls Varsity Swimming
Scholar-Athlete Team
Jennifer Atkins: All-League
Shannon Byrne: All-League
Jessica Freund: All-League, All-County
Alyssa Mei: All-League
Erin Mullery: All-League
Kaitlyn Poli: All-League

Sachem North Fall Postseason Award Winners

Boys Varsity Cross-Country
Scholar-Athlete Team
Vidit Parikhr: All-League, All-Division, All-County
Vincent Tripi: All-League, All-Division, All-County

Girls Varsity Cross-Country
Scholar-Athlete Team
Allaura Dashnaw: All-League
Jordyn McDonnell: All-League, All-Division, All-County
Molly Ramirez: All-League, All-Division, All-County

Varsity Field Hockey
Scholar-Athlete Team
Abigail Bandl: All-County Honorable Mention
Michaela Califano: Unsung Hero
Paeton Hartmann: All-State
Molly Kearns: All-Division
Grace LaRocco: All-County Honorable Mention
Grace Lipponer: All-County, Second Team All-Long Island
Isabella Lorenzo: All-Tournament
Carolyn O’Brien: All-County, Second Team All-Long Island
Emily Stallone: All-Division
Vicky Taylor: All-Tournament

Varsity Football
Matthew Chirichella: Individual Scholar-Athlete
Nicholas Davide: Individual Scholar-Athlete
Shane Donovan: Individual Scholar-Athlete
Matthew Finder: Individual Scholar-Athlete
Joseph Gagliardi: Individual Scholar-Athlete
Nicholas Gambino: Individual Scholar-Athlete
William Leuck: Individual Scholar-Athlete
Nicholas Lofaro: Individual Scholar-Athlete
Anthony Marasak: Individual Scholar-Athlete
Alexander Martin: Individual Scholar-Athlete
David Martinez: Individual Scholar-Athlete
Michael Reid: Individual Scholar-Athlete
Michael Scicolone: Individual Scholar-Athlete

Boys Varsity Soccer
Scholar-Athlete Team
League 1 Sportsmanship Award
Dominic Altrui: All-Academic
Ryan Plate: All-League, Participated in the Suffolk-Nassau Senior All-Star Game
Steven Rojas: All-Conference
Eddie Sanchez: All-League

Girls Varsity Soccer
Scholar-Athlete Team
Erin Avanzato: All-Conference
Jenna Blank: All-County
Caitlyn Humann: All-Conference
Stephanie Radakovic: All-County

Boys Varsity Volleyball
Scholar-Athlete Team
League Champions
Jack Driscoll: All-County, Second Team All-Long Island
A.J. Fitzgerald: All-County, Rookie of the Year
Dan LaRosa: All-County, First Team All-Long Island
Alec Lehnert: All-County
Connor Pallmann: All-County, First Team All-Long Island
Matt Russo: All-Division

Girls Varsity Volleyball
Scholar-Athlete Team
Alexis Cavalieri: All-League
Jessica Comito: All-League
Kellianne Dempsey: All-Division
Lauren Hadzigeorgiou: All-League
Annie Keenan: All-Academic
Giana Tufano: All-Academic, All-League, All-Conference

Girls Varsity Swimming
Scholar-Athlete Team
Teressa LaFrancesca: All-League

Sachem Combined Team Postseason Award Winners

Boys Varsity Golf

Scholar-Athlete Team
Nick Campo: All-League
Brian Leckie: All-League

Girls Gymnastics
Scholar-Athlete Team
Summer Matlat: All-County
Grace McGowan: All-League
Kaylyn Spotton: All-County
Ariana Tehranchipour: All-League
Samantha Woodburn: All-County
Anna Wright: All-League

Girls Varsity Tennis
Scholar-Athlete Team
Kyra Bello: All-Conference
Krystle Chukwuanu: All-League
Mili Das: All-League
Jackie Lindsay: All-League
Vanessa Loutran: All-Conference